Fotografické batohy
Fotografické batohy jsou kategorií samou o sobě. Hodně začínajících fotografů přesně netuší, jakými principy se řídit při koupi batohu. Ukazuji Vám proto tři různé velikosti batohů, které vlastním a pokouším se Vám nastínit jejich rozdílné použití.
Před koupí samotného batohu Vám doporučuji se zamysled nad tím, na co ho konkrétně budete používat. Je to spíše na větší tůry? Hodinové procházky? Nebo potřebujete něco univerzálního, kde si případně odložíte i svačinu a pití? Vždu doporučuji kupovat větší batoh než aktuálně potřebujete. Batoh totiž kupujete jednou a má omezené místo. Oproti tomu vybavení neustále dokupujete a je jen otázka času, než aktuální batoh ,,přerostete“.
První batoh je od značky Lowepro, konkrétně model Flipside 300. Opticky vypadá velice malý ale uvnitř je dostatek prostoru pro většinu potřebného vybavení. Je menší díky tomu, že postrádá prostor na laptop a také obvodové kapsy. Tímto je batoh pro mě ideální na menší procházky, jízdu na kole apod.
Druhý batoh nese označení Bumblebee 220 od značky Kata. Tento batoh je pro mě srdcovou záležitostí. Je prostorný, vypadá dobře, schováte do něj laptotp a je téměř nezničitelný. Každé jeho používání si budete vychvalovat. Je to opravdu řemeslně zpracovaná špička. Dvě polohy umístění stativu, čtyři obvodové kapsy, boční otevřená kapsa na vodu, pláštěnka a nádherně organizované vnitřní dělení. Vše uvnitř drží tvar a nic se nebortí, díky důmyslně designovanému plášti batohu. Při jízdě na kole či motorce se však zdá být poněkud velký. Hodně odstává od těla díky kapse na laptop a při plném naložení fotovýbavou je jízda na kole utrpením. Tím, že odstává od zad je s ním také horší manipulace mezi lidmi. Jste s ním opravdu hodně nemotorní.
National Geographic je ojedinělý batoh ve své třídě. S označením NG5738 zastává kategorii fotografické krosny. Jsem obrovským fanouškem jejich designu. Dle mého vypadá batoh skvěle a obzvláště oceňuji množství kapes na obvodu. Největší nevýhoda je jednoznačně ve vnitřní organizaci, které je naprostým designovým neštěstím. Vertikální příčky jsou kratší než vnitřek batohu a při jeho zatížení se příčky oddělají od pomyslného stropu. Nejsou také přidělané k samotné podkladové vrstvě na zádech a celý tvar se takto neustále bortí. Je to především proto, že oproti Katě NG batoh nemá pevnou kostru. Tyto nedokonalosti se dají s trochou trpělivosti vykompenzovat DIY metodou 🙂